Dünyanın En Pahalı Ayakkabıları

Dünyanın En Pahalı Ayakkabıları

Ayakkabı modası hızla değişen ve son derece çarpıcı tasarımlara yer verilen bir sektördür. Her geçen dönem farklı modellerin öne çıktığı bu ürünlerde özellikle kadınlara yönelik son derece kusursuz ayakkabı tasarımları göz alıyor. Son dönemde güzelliği ile kadınların gözlerini kamaştıran, fiyatıyla ise dudakları uçuklatan oldukça ihtişamlı modeller üretiliyor. Üretiminde son derece değerli taşlar kullanılan bu ayakkabılar hem zarafeti hem de tasarımının farklılığı ile dikkati çekiyor.

İşte dünyanın en pahalı ayakkabı modelleri:

Passion Diamond Stiletto

1. Passion Diamond

Passion Diamond ismi ile kullanıcı beğenisine sunulan ve 17 milyon dolarlık fiyatı ile bir anda dikkatleri üzerine çeken ayakkabı, ince işçiliği ile dikkati çekiyor. Zamana meydan okuyan duruşu ve narin detayları ile her kadının hayalini kurduğu ayakkabılar arasındadır. Dünyanın en pahalı ayakkabısı olması yanında lüks detaylara sahip olması ayakkabının oldukça popüler olmasını sağlıyor. Tasarımında birçok elmas parçası, altın ve iki tane de 15 karat değerinde elmas kullanılmıştır.

Dubai’de görücüye çıkan ve 62.4 milyon BAE dirhemi değerinde olan stiletto modelinde ki ayakkabı, 36 numara olarak tasarlandı. Ayakkabı Passion Jewellers ile Jada Dubai işbirliği ile üretilmiştir. Günümüzde en pahalı topuklu ayakkabı olarak biliniyor. Aynı zamanda Passion Diamond özel bir istek üzerine üretilmiştir.

Debbie Wingham Topuklu Ayakkabısı

2. Debbie Wingham Topuklu Ayakkabısı

Dünyanın en pahalı ayakkabıları arasında bir diğeri ise Debbie Wingham topuklu ayakkabısıdır. 15.1 milyon ABD doları değerinde fiyat biçilen ayakkabı İngiliz bir tasarımcının ellerinden çıkmıştır. Passion Diamond üretilmeden önce en pahalı ayakkabı unvanını elinde bulunduran tasarımın üretimi için 100 saatten fazla çalışılmıştır. Tasarımcı bu ayakkabıyı özel bir müşterinin ailesindeki bir üye için özel olarak sipariş ettiğini açıklamıştır. Ayakkabıda aileye ait özel değerli taşların kullanılması değerini arttıran unsurlardan biridir. İkonik bir duruşa sahip olan ayakkabının ön kısmında üç ayar pembe pırlantalar ve mavi bir pırlanta bulunuyor.

Ruby Terlik

3. Ruby Terlik

Harry Winston tarafından tasarlanan Ruby Terlik, Oz Büyücüsü filminde ki Dorothy karakterinin yakut terliklerinden esinlenilerek üretilen bir tasarımdır. Harry Winston, tasarımı üzerinde yaklaşık iki ay çalışmıştır. Ayakkabının klasik bir modeli olsa da üzerine çok ince bir işçilik ile işlenen pahalı mücevherler ayakkabıyı en pahalı ayakkabılardan biri yapıyor. Yaklaşık değeri ise 3 milyon dolardır.

Rita Hayworth Topuklu Ayakkabı

4. Rita Hayworth Topuklu Ayakkabı

1940’lı yıllarda son derece popüler yıldızlardan biri olan Rita Hayworth, ayakkabının ilham kaynağıdır. Witzman tarafından tasarlanan bu ayakkabıların çalışmalarına aynı zamanda Eddie Levian da katılmıştır. Çikolata renginde tasarlanan renkli topuklu ayakkabı modeli en pahalı ayakkabılar arasında gösteriliyor. 3 milyon dolar değeri ile tasarımcının gözde modelleri arasındadır. Ayakkabıyı bu kadar pahalı yapan ise yakut, safir ve elmas gibi değerli taşların kullanılmış olmasıdır.

Cinderella Slippers

5. Cinderella Slippers

Stuart Weitzman tarafından tasarlanan ve Külkedisi Terliği olarak bilinen Cinderella Slippers, 2.1 milyon dolar değeri ile çok konuşulan modellerden olmuştur. İncecik üst bandı ve zarif topukları ile her kadının hayallerini süsleyen gerçek bir prenses terliği şeklinde tasarlanmıştır. Gümüş tonlarında tasarımda 565 karat elmaslarla süslemeler yapılmış ve topuk detayında ise şeffaf bir stile yer verilmiştir.

Tanzanite Heels

6. Tanzanite Heels

Yine Stuart Witzman tarafından tasarlanan ve Eddie Le Vian’ın da işbirliğinden yararlanılan ayakkabılardan birisi de Tanzanite Heels tasarımıdır. 2 milyon dolar değerindeki bu ayakkabıda yaklaşık olarak 185 karat mavi tanzanit taşı kullanılmış aynı zamanda 28 karat elmastan yararlanılmıştır. Bilekten sarkma modeli ile dikkatleri çeken tasarımda 16 karat da tanzanit damlalara yer verilmiştir. Fiyatını tamamen hak eden ve en şık tasarım abiye kıyafetleri tamamlayacak nitelikte bir ayakkabı olan Tanzanite Heels gümüş tonlarında bir ayakkabıdır.

Ruby Stilettos

7. Ruby Stilettos

Çok konuşulan ve kendisinden daha pahalı bir ayakkabı üretilene kadar birçok kadının hayallerini süsleyen Ruby Stilettos, farklı duruşu sayesinde çok dikkati çeken bir tasarımdır. Zarif detayları ve güçlü duruşu ile cazibesi yüksek modeller arasındadır. Ruby Stilettos modeli de yine Stuart Weitzman tarafından tasarlanmıştır. 1.6 milyon değerinde ki ayakkabının tasarımında 600 adet yakut kullanılmıştır. Süslemeleri için çok ince bir işçilik kullanılmıştır. Ancak ayakkabının satışı gerçekleşmemiştir. Akademi Ödüllerinde giyilmek için dizayn edildiğinden satışı yapılmayan ayakkabılardandır.

Dünyanın en pahalı birçok ayakkabısından bahsedilebilir. Bu ayakkabı modelleri kadınları cezbeden birçok ince tasarıma sahip olduğu gibi daha çok tasarımında kullanılan değerli taşlarla da değer kazanmış ayakkabılardır.

Bunlar da ilginizi çekebilir: