Gelin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır?

Gelin Ayakkabısının Altına Neden İsim Yazılır

Düğünlerde en bilinen adetlerden birisi de hiç kuşkusuz gelin ayakkabısının altına yazılan isimlerdir. Gelinlerin ayakkabılarının altına bekâr kızların isimlerini yazma âdeti eskiden bu yana süregelen bir gelenektir. Eğlence olarak yapılan bu hareketler genç kızlar arasında oldukça popülerdir. Bunun yanında gelin çiçeği kapma, gelin kurdelesinden bir miktar alıp bekârlara yutturma, gelinin saçından tutam kesme gibi farklı geleneklerden de bahsedilebilir. Peki, yıllardır süregelen bu adetlerin asıl amacı nedir?

Gelin Ayakkabısının Altına Yazılan İsimlerin Anlamı Nedir?

Gelin ayakkabısının altına isim yazma âdeti uzun yıllardır var olan ve gelecekte de muhtemelen olmaya devam edecek geleneklerden biridir. Bu gelenekte gelinin ayakkabısının altına yalnızca bekâr kızların isimleri yazılır. Eğer yazılan isim silinirse ismi silinen genç hanım o sene içerisinde evleneceğine yorulur. İsim silinmez ise o gencin evlenmek için daha vakti olduğu düşünülür. Kısacası işin eğlenceli yanları olsa da biraz da gençlerin evlilik yönünden beklentileri olduğunu ortaya seren bir durumdur.

Gelin Ayakkabısı Altında ki İsimlerin Silinmesi

Gelinlerin ayakkabılarının altına yazılan isimlerin silinmesi kişilerin bu ismi yazdığı yere bağlı olarak değişebilir. Bazı isimler çok hızlı şekilde silinirken bazıları olduğu gibi kalabilir. Bu durumda evlenmek isteyip de ismi silinmeyen gençler için ufak da olsa bir hayal kırıklığı oluşturur. Gelin ayakkabılarında isimlerin silinmemesi özellikle evlenme çağı gelen hatta geçen kişiler açısından hüsranla sonuçlanır. Bu nedenle de ismini yazdıran gençler gelinlerin düğünlerde daha çok oynamasını ve ayakkabı ile daha fazla zaman geçirmesini sağlamaya çalışırlar. Bu durum düğünlerde neşeli anların yaşanmasını sağlar.

Gelin Ayakkabılarının Altından İsimler Nasıl Daha Kolay Silinir?

Eğer gelinlerin ayakkabılarının altında bulunan isimlerin silinmesini isterseniz bu isimleri en doğru yere yazmanız gerekir. Ayakkabının oyuk kısmına ya da topuk kenarlarına isim yazarsanız o ismin silinmesi mümkün değildir. Akıllı gençler bu isimleri genelde gelin ayakkabısının parmaklarının alt kısmına gelecek yere yazdırırlar. Çünkü bu kısım yerle birebir temas eden ve en kolay silinebilen yerdir. Gelin her yürüdüğünde, oynadığında, dans edip, halaya kalktığında rahatlıkla bu isimler silinmeye başlar. Ancak öteki türlü isimlerin silinmesi için ancak nemli bezle ayakkabıların silinmesi gerekir ki bu şekilde de zaten isim yazmanın bir sihri kalmaz.

Gelinlerin Ayakkabıları Altına İsim Yazmak Nereden Doğdu?

Birçok kişinin çok merak ettiği konulardan biri de isim yazma fikrinin nereden ortaya çıkmış olduğudur. Bu fikri kimin ortaya çıkardığı ve ne zamandan beri var olduğu net olarak bilinen bir konu değildir. Ancak gençler arasındaki iletişimi arttıran, düğünlere neşe katan bir gelenek olduğu aşikârdır. Bununla birlikte eğlencesi ve düğünlerin ayrılmaz parçası olması uzun yıllar daha bu geleneğin süreceği anlamına da gelir.

Gelin Ayakkabısı Altına Yazılan İsim Yazmak Dinen Caiz Midir?

Merak edilen konulardan birisi de gelin ayakkabısı altına yazılan isimlerin dinen caiz olup olmadığıdır. Birçok gelenek ve görenekten biri olan bu isim yazma olayı dinen incelendiğinde farklı düşüncede olabilecek kişiler mutlaka olacaktır. İnsanların gelin ayakkabısından medet umması ve kısmeti bir ayakkabının açacağının düşünülmesi farklı açılardan yaklaşılabilecek olaylardır. Fakat bu duruma toplumsal açıdan bakıldığında eğlenceli, insanları bir araya getiren ve düğünden sonra konuşulabilecek güzel bir anı olarak düşünülebilir. Olaya bu yönden bakan insanların da gelin ayakkabısı altına isim yazmanın kötü bir tarafı olduğunu düşünmeyeceklerdir. Her ne kadar yıllardır süregelen bir adet de olsa gerçeklik payının olup olmadığı da tartışılan konulardandır.

Gelin Ayakkabısı Darısı Başına Listesi

Gelin Ayakkabısı Altına Hangi Kalemlerle İsim Yazılır?

Gelin ayakkabısı altı sert bir yapıya sahiptir. Bu nedenle rahatlıkla her türden kalem kullanılabilir. Ancak isimlerin kolayca silinmesini istiyorsanız mutlaka isimleri kurşun kalem ile yazmaya özen göstermelisiniz. Aksi hale tükenmez, pilot ve fosforlu kalemle yazılan isimler silinmeyecektir. Bu ismin sahibi olan gençler de oldukça büyük hüsrana uğrayacaktır. Düğün sonrasında ciddi bir linç edilme durumu ile karşılaşmak istemiyorsanız en iyisi rengi çok belli olmayan kurşun kalemler tercih etmeniz olacaktır.

Gelin Ayakkabısı Altından İsim Silinmezse Ne Yapılmalı?

Düğün sonrasında bekâr arkadaşlarınızın birçoğu sizi telefon yağmuruna tutarak isimlerin ne durumda olacağını soracaklardır. İsmi silinenler için herhangi bir sorun yoktur. Ancak ismi silinmeyen arkadaşlarınız çok fazla ise ayakkabıyı kısa yoldan yok etmelisiniz ya da hızlı bir şekilde nemli bir bezle isimleri siz de silebilirsiniz. Böylece siz mutlu bir hayata başlarken arkadaşlarınız da gelecekte ki mutlu bir yaşamlarının hayali ile rutin yaşantılarına devam edebilirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir: