Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Ayakkabı modasında renk bakımından en son trend beyazdır. Kadın erkek herkesin tarzını kolayca tamamlama fırsatı bulabildiği bu ayakkabılar yaz aylarının ve geçiş mevsimlerinin en ideal ürünleri arasında yer alıyor. Ayakkabı renkleri arasında beyaz yalnızca spor ayakkabılarda değil klasik tarzda birçok modelde öne çıkan bir renktir. Hemen her kıyafete kolayca uyum sağlaması, çanta konusunda kombin kaygısı ortaya çıkarmaması beyazın her zaman kabul görmesine imkân yaratıyor. Fakat beyaz renkte bir ayakkabının da kendi içinde çeşitli dezavantajları var denilebilir. Bu ayakkabılar çevresel faktörlerden çok çabuk etkileniyor. Beyaz renkte bir ayakkabı toz, su, çamur gibi faktörlerle çok hızlı kirlenebilen ayakkabılardır. Periyodik olarak temizlenmediklerinde de görüntüde ciddi sorunlar çıkarabilir. Beyaz ayakkabıları temizlemek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

Spor ve Bez Ayakkabıları Makinede Yıkayabilirsiniz

Spor ve Bez Ayakkabıları Makinede Yıkayabilirsiniz

Ayakkabıları makineye atmak ne kadar mantıklı diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak dayanıklı bir spor ayakkabısı makinede yıkamaya karşı dayanıklıdır. Düşük ısı değerinde kısa süreli bir programda yıkayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli detay ise ayakkabılarınızı makineye atarken mutlaka paspas ya da kalın bir örtüye sarmanız gerektiğidir. Bu şekilde ayakkabılarınızı makiye attığınız gibi geri alabilirsiniz. Makinede sık sık yıkamak ayakkabıların yıpranmasına neden olabilir. Bu şekilde bir temizleme yöntemini sezon bitiminde tek seferlik olarak deneyebilirsiniz. Ancak belirtildiği gibi herhangi kalın bir örtü içerisinde sararak makinede yıkamalısınız.

Beyaz Ayakkabı Temizliği Şampuan Fırça

Sıvı Şampuan ile Ayakkabı Temizlemek

Beyaz renkte ayakkabıları temizlemenin bir diğer yöntemi ise sıvı şampuanlardır. Bu işlemi yapabilmek için eski bir diş fırçasına da ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yöntemi özellikle beyaz deri bir ayakkabıyı temizlemek için kullanabilirsiniz. Ayakkabı da yağ lekesi ya da farklı lekeler var ise sıvı şampuandan biraz ayakkabının üzerine damlatmanız ve leke üzerinde fırça ile temizleme işlemi yapmalısınız. Bu son derece pratiktir ve kısa sürede ayakkabınız temizlenecektir. Bu işlemi yaparken sıcak su dökmeyi de ihmal etmeyin. Bir süre leke üzerinde şampuanı ovmanız lekenin çıkmasında son derece etkilidir.

Beyaz Ayakkabı Temizliği

Beyaz Ayakkabılarda Sirke Etkisi

Beyaz ayakkabılar üzerinde etki en inatçı lekeler taban kısmına yakın olan lekelerdir. Sneaker, yüksek taban sporların alt kısımları çok fazla kirlenir. Bu kısımları nemli bezle temizlemek istenilen hijyen için yeterli olmayacaktır. Bunun için sirke kullanabilirsiniz. Ayakkabıların lastik kısımlarında biriken toz lekelerini sirkeler keskin etkisi ile kolayca temizler. Bunu yaparken de ayakkabının deforme olmasına neden olmaz.

Beyaz Ayakkabı Sirke Temizliği

Temizlikte Karbonatın Etkisinden Yararlanın

Karbonat birçok temizlik işleminde tercih edilen yöntemlerdendir. Beyaz ayakkabılarınızı temizlemek isterseniz yine karbonatın yüksek gücünden de yararlanabilirsiniz. Makinede yıkamaya uygun bir ayakkabınız yok ise elde yıkayarak eski beyazlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Karbonat, su ve sabun kullanarak kolayca temizleme işlemini yapabilirsiniz. Dilerseniz sıvı sabun dilerseniz katı sabun kullanılabilir. Hatta bu işlem için bulaşık deterjanından da yararlanabilme imkânınız bulunuyor. Ayakkabının her yerini bu şekilde yıkadıktan sonra güneşte kurumaya bırakabilirsiniz.

Kirli Beyaz Ayakkabılar için Çözümler

Beyaz Ayakkabı Kirlerine Aseton Çözümü

Aseton da temizleme işlemi için idealdir. Biraz sert bir kokusu olan asetonlarla temizlik işlemi yapmak basittir. Bunun için sünger kullanabilirsiniz. Süngerin üzerine döktüğünüz bir miktar aseton ile ayakkabı üzerinde ki lekeleri temizlemeye başlayın. Ancak bunu ayakkabıda bulunan renkli kısımlarda kullanmayın. Yalnızca ayakkabının beyaz tabana yakın kısımlarında kullanın. Bu şekilde çok severek satın aldığınız ayakkabınız deforme olmayacaktır. Hem lekelerin temizlenmesini hem de ayakkabınızın parlamasını sağlayabileceksiniz.

Beyaz Ayakkabı Kombin

Beyaz Marka Ayakkabılara Özel Temizleme Metotları

Ayakkabınız Nike, Adidas gibi ünlü markalara ait bir ürünse o zaman biraz daha titiz bir temizleme işlemi yapmak isteyebilirsiniz. Bu tarz marka ayakkabıların genelde kendi temizleme ürünleri bulunuyor. Bu ürünlerle çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu tarz ayakkabılarda sıcak su kullanmak pek önerilmeyen durumlardır. Bunların yerine sıvı sabun, fırça kullanarak lekeler üzerinde ayakkabıyı zedelemeden işlem yapmak için yeterli oluyor. Ayakkabıları temizlerken beyazın üzerine renk vermeyen bir kumaş kullanılmalıdır. Kumaşın lekesinin de ayakkabıya bulaşması ayakkabınızı kullanılmaz hale getirebilir. Bir diğer önemli detay ise Marka ayakkabılarda genelde karma renkler vardır. Örneğin beyaz bir ayakkabının kenar kısımlarında birkaç siyah şerit gibi… Temizlik sırasında bu renklerin dağılmasına neden olacak solüsyon kullanılmamasına da dikkat edilmelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir: