Gelin Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelin Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Düğün zamanlarında genç hanımları bekleyen en önemli telaşlardan birisi de ayakkabı seçimleridir. Ayakkabı seçerken genelde birçok gelin adayı yanılgılar ile karşı karşıya kalabilir. Gelin altından kim görecek, nasılsa görünmeyecek gibi düşünceler son derece yanlıştır. Bu nedenle gelin ayakkabısı seçerken öncelikle bu ayakkabının düğün günü açısından oldukça önemli olduğunu ve üzerinde titizlikle durulması gereken ayakkabılardan olması gerektiğini bilmelisiniz.

Gelin ayakkabısı seçerken şu detaylar son derece önemlidir:

1. Ayakkabının Konforuna Önem Verin

Bir gelin ayakkabısı satın alırken konfor son derece önemlidir. Saatlerce ayağınızda duracak olan bu ayakkabı rahat hareket edebilmenize ve hareket özgürlüğünüzün kısıtlanmamasına imkân tanımalıdır. Konforlu bir ayakkabı sayesinde düğün gününüzde bolca dans edebilir, eğlenebilir ve dilediğiniz kadar ayakta durabilirsiniz.

2. Ayakkabının Topuk Boyuna Dikkat Edilmeli

Ayakkabıların topuk boyu konforu etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Farklı topuk boyları olduğu için ne tür bir ayakkabıda rahat edebileceğinize önceden karar vermelisiniz. Eğer normal zamanlarda çok fazla ince ve yüksek topuk giymeyi sevenlerden değilseniz tercihinizi yumurta topuk gelin ayakkabılarından yana yapabilirsiniz. Bu şekilde ayak sağlığınızı tehdit edecek durumlarla karşılaşmak zorunda da kalmazsınız. Ancak sivri ve yüksek topuk seviyorsanız, bu topukları da kullanmaya alışıksanız şık bir topukluyla da gelinliğinizi tamamlayabilirsiniz.

3. Çok Sivri Burun Yerine Yuvarlak Burun Ayakkabılar

Gelin ayakkabısı seçerken çok sivri burun ayakkabılar tercih etmek yerine daha çok yuvarlak burun ayakkabılar seçebilirsiniz. Bu şekilde parmak uçlarınızda o dayanılmaz sızlamaları hissetmezsiniz. Üstelik yuvarlak burun ayakkabılarla gelinliklerinizi idare etmek de son derece kolay olabilir. Bir gelin ayakkabısında model ve renk her zaman için zevk meselesidir. Bu nedenle tercihlerinizde kendinizi rahat hissedeceğiniz ve günün anlam önemine uygun bir seçim yapmaktan çekinmeyin.

4. Güzel Diye Ayağınızı Vuran Ayakkabı Almayın

Bir ayakkabı vitrinde çok güzel durabilir. Her ne kadar albenisi yüksek bir ayakkabı olsa da bu ayakkabı eğer sizin rahat etmenize olanak tanımayacak ise ayakkabıyı almaktan uzak durun. Gelinliğinizi tamamlayacak envai çeşit gelin ayakkabısı modeli bulunuyor. Özellikle online platformlar bu konuda son derece zengin seçenekler sunuyor.

5. İçten Platformu Olan Ayakkabıları Tercih Edin

Yüksek topuklu ayakkabı seçerken rahat edebilmek için içten platformu olan modelleri değerlendirebilirsiniz. Bu modelde tasarlanan ayakkabılar çok şık bir görünüm sunmasının yanında aynı zamanda rahat yürümenize de imkân yaratır.

İsimli Karikatürlü Spor Gelin Ayakkabısı

6. Renk Olarak Her Zaman Beyaz Olmak Zorunda Değil

Genel kanı gelin ayakkabılarının beyaz olmasından yanadır. Ancak siz bu tabuya uymak zorunda değilsiniz. Farklı bir gelin olmak isterseniz gelinliğin beyaz rengini hareketlendirecek bir renk tonu seçebilirsiniz. Mor, kırmızı, lacivert, fuşya gibi renkler gelinlik altından son derece farklı bir hava yaratabilir. Üstelik bu renkleri uygun çiçeklerle tamamlayabilir ve klasik bir gelin olmak zorunda kalmazsınız.

7. Düz Taban Ayakkabılar için Gelinlik Boyu Önemli

Eğer gelin ayakkabınızı düztaban kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka gelinlik boyunun iyi ayarlanmasını sağlamalısınız. Straplez gelinliklerin genel olarak aşağı çekeceğini de unutmayın. Gelinlik ağırlığından dolayı aşağı çektiğinde bunu kurtaracak yüksek topuklu ayakkabı giymiyorsanız gelinliğin alt kısmı yerlerde sürünecek ve hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkacaktır. Bu nedenle eğer düztaban bir gelin babeti ya da sneaker tarzı ayakkabı giyecekseniz gelinliğinizi biraz daha kısa tutabilirsiniz.

8. Gelinlikle Uyumlu Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçerken gelinlik uyumuna da büyük bir önem verilmelidir. Sade gelinlikler için daha gösterişli modeller tercih edilirken, kabarık ve albenisi yüksek bir gelinlik için düz tonlarda bir ayakkabı yeterli olacaktır. Abartılı gelin ayakkabıları seviyorsanız dantellerle ve incilerle süslenmiş bir gelin ayakkabısı tercih edebilirsiniz.

9. Gelinlik ile Aynı Zamanda Ayakkabı da Alınmalıdır

Gelin ayakkabısının mutlaka gelinlikle aynı dönemde hatta daha öncesinde alınması gerekir. Çünkü bir gelinliğin boyu ayakkabının yüksekliğine göre ayarlanır. Yere ne kadar pay bırakılacağı, ne kadar kısalması gerektiği gibi detaylar ayakkabı ile yapıldığında daha sağlıklı olacaktır. Düğünden günler öncesinden satın almanın bir diğer güzel avantajı da ayakkabınızın vuran ya da rahatsız eden kısımlarını önceden fark etmenize imkân tanımasıdır.

10. Ayakkabı Seçiminde Zemin Şartlarını Değerlendirin

Ayakkabı seçerken mutlaka düğünün gerçekleşeceği zemin koşullarını da dikkate almayı ihmal etmeyin. Kır düğünü düşünüyorsanız ve toprak zeminde yürümeniz gerekecek ise sivri topuklar sizi zorlayacaktır. Bunun yerine platform model kalın topuklu ayakkabılar ya da düztaban gelin ayakkabıları çok daha idealdir. Salon düğünleri için ayakkabı konusunda herhangi bir kısıtlamaya gitmenize gerek yok. Bin bir çeşit gelin ayakkabıları içerisinden gününüzü güzelleştirecek bir model seçebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir: